• Сб. Кві 27th, 2024

Тростянецька сільська рада Стрийського району Львівської області

Інформаційний ресурс Тростянецької об'єднаної територіальної громади

Хто такий медіатор та що таке медіація? Відповіді на ці та інші питання шукаємо спільно із Марією Николаїшин – директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Відtog

Гру 30, 2022

Хто такий медіатор та що таке медіація?

Відповіді на ці та інші питання шукаємо спільно із Марією Николаїшиндиректором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Скажіть будь ласка, пані Маріє, що таке медіація?

Медіація – це позасудова добровільна, конфіденційна, структурована процедура. Під час неї сторони за допомогою медіатора чи медіаторів намагаються запобігти виникненню або врегулювати конфлікт/спір шляхом переговорів.

Хто такий медіатор?

Медіатор – це спеціально підготовлена фізична особа, яка проводить медіацію. Важливо, що вона є нейтральною, незалежною та неупередженою.

Хто може бути сторонами у медіації?

Сторонами медіації можуть бути фізичні чи юридичні особи або ж групи осіб, які бажають урегулювати конфлікт /спір шляхом проведення медіації.  Зазначу, що сторони, даючи свою згоду на участь у медіації, укладають договір про її проведення.

Розкажіть детальніше про цей договір?

Договір про проведення медіації – це угода про надання послуг з проведення медіації з метою запобігання виникненню або врегулювання конфлікту (спору). Укладається вона між сторонами можливого або наявного конфлікту (спору) та медіатором (медіаторами). Важливо, що може бути укладена в усній чи письмовій формі. Форма її проведення погоджується сторонами та медіатором.

А хто такі учасники медіації? Це сторони у медіації?

Так, сторони медіації, звичайно, є її учасниками. Але тут перелік щодо учасників медіації може бути трохи ширшим. Усе залежить від конкретної конфліктної ситуації. Законодавство відносить окрім сторін ще і їхніх представників, законних представників, захисників, перекладача, експерта. Зауважу, що участь у медіації можуть брати  інші особи, які попередньо визначені за домовленістю сторонами медіації. І, звичайно, учасником медіації є медіатор.

Ми і надалі продовжимо нашу розмову із директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марією Николаїшин. Зауважимо, що фахівці бюро приймають за адресою: місто Миколаїв, вул. Мазепи, 37. Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00. Отримати детальну індивідуальну консультацію з цього питання Ви можете, звернувшись до працівників бюро правової допомоги.

        Якими ж є принципи медіації?

  Однією з процедур примирення є медіація. Ми уже розповідали вам про те, зокрема, хто проводить медіацію, хто може бути сторонами та учасниками медіації. А зараз пропонуємо дізнатися про принципи медіації. Продовжуємо наше спілкування із Марією Николаїшиндиректором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Сьогодні поговоримо, зокрема, про принципи медіації.

Скажіть будь ласка, пані Маріє, у яких справах можливе застосування медіації?

Медіація може застосовуватися з метою запобігання виникненню конфліктів (спорів) у майбутньому або ж урегулювання будь-яких конфліктів (спорів) у таких справах: цивільних, сімейних, трудових, господарських, адміністративних, справах про адміністративні правопорушення. Окрім того, з метою примирення потерпілого з підозрюваним (обвинуваченим) медіація теж може застосовуватися й у кримінальних провадженнях.

Коли не проводиться медіація?

Не проводиться вона у конфліктах (спорах), що впливають або можуть вплинути на права і законні інтереси третіх осіб, котрі не є учасниками цієї медіації.

Чи може бути проведена медіація під час виконання рішення суду?

Так, звичайно, може бути проведена медіація. Зазначу, що законодавством визначено, на якому судовому етапі може бути проведена медіація. Так, медіація може бути проведена  до звернення до суду, третейського суду, міжнародного комерційного арбітражу або під час досудового розслідування, судового, третейського, арбітражного провадження, або під час виконання рішення суду, третейського суду чи міжнародного комерційного арбітражу. Звертаю увагу, що на перебіг позовної давності не впливає проведення медіації.

Якими є принципи медіації?

Є такі принципи медіації: добровільності, конфіденційності, нейтральності, незалежності та неупередженості медіатора, самовизначення та рівності прав сторін медіації. Звертаю увагу, що вони поширюються і на стадію підготовки до медіації. Медіація проводиться за взаємною згодою сторін медіації. Участь у ній є добровільним волевиявленням усіх її учасників. Ні до кого зі сторін конфлікту не  може бути застосований примус участі у медіації задля урегулювання  конфлікту (спору). Більше того, у будь-який час як сторони медіації так і медіатор можуть відмовитися від участі в ній.

У чому полягає принцип конфіденційності?

Принцип конфіденційності полягає у наступному:

  • усі учасники медіації,у тому числі медіатор, а також суб’єкт, що забезпечує проведення медіації, не мають права розголошувати конфіденційну інформацію, яка стала відома як під час підготовки інформації так і під час її проведення, якщо інше не встановлено законом або якщо всі сторони медіації не домовилися у письмовій формі про інше;
  • медіатор не може бути допитаний як свідок у цій справі (провадженні) з приводу інформації, яка стала йому відома під час підготовки до медіації та її проведення.
  • медіатор може розкрити отриману ним під час підготовки чи проведення медіації інформацію іншій стороні (сторонам) лише за згодою сторони, яка надала таку інформацію.

Що може бути конфіденційною інформацією?

Конфіденційна інформація – це  вся інформація, яка стала відома під час підготовки до медіації та її  проведення: про пропозицію та готовність сторін конфлікту (спору) до участі у медіації, факти та обставини, висловлені думки та пропозиції сторін медіації щодо врегулювання конфлікту (спору), зміст угоди за результатами медіації. За розголошення конфіденційної інформації законодавством передбачена відповідальність.

Роз’ясніть будь ласка, що таке нейтральність, незалежність та неупередженість медіатора?

Медіатор під час проведення медіації мусить бути нейтральний у ставленні до сторін медіації та незалежний від сторін медіації чи органів державної влади або ж органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших фізичних і юридичних осіб. Більше того, забороняється втручання будь-яких органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань, посадових, службових осіб та фізичних осіб під час підготовки та проведення медіації. Медіатор повинен допомагати сторонам конфлікту (спору) здійснювати комунікацію, досягати порозуміння та проводити переговори. І робити це мусить неупереджено. Він має право консультувати сторони та надавати їм рекомендації лише щодо порядку проведення медіації та фіксування її результатів. Разом є певні обмеження, чого не має права робити медіатор:

– суміщати функцію медіатора з функцією іншого учасника медіації в одному конфлікті (спорі);

–  надавати сторонам медіації консультації та рекомендації щодо прийняття рішення по суті конфлікту (спору);

–  приймати рішення по суті конфлікту (спору) між сторонами медіації;

–  бути представником або захисником будь-якої із сторін у досудовому розслідуванні, судовому, третейському чи арбітражному провадженні у конфлікті (спорі), в якому він є чи був медіатором.

Що мається на увазі, коли йде мова про самовизначення та рівність прав сторін медіації

Самовизначення сторін полягає у наступному.

По-перше, сторони самостійно обирають медіатора  (медіаторів) та/або суб’єкта, що забезпечує проведення медіації.

По-друге, вони самостійно визначають перелік питань, які будуть обговорюватися, напрацьовують варіанти урегулювання конфлікту (спору), зміст угоди за результатами медіації, строки та способи її виконання, інші питання щодо конфлікту (спору) та проведення медіації.

По-третє, остаточне рішення приймають сторони конфлікту. Зазначу, що неповнолітня особа та особа, цивільна дієздатність якої обмежена, приймають рішення з дотриманням вимог законодавства з урахуванням обсягу їхньої дієздатності.

Під час проведення медіації сторонам медіації мають бути надані рівні можливості.

Ми і надалі продовжимо нашу розмову із директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марією Николаїшин. Зауважимо, що фахівці бюро приймають за адресою: м. Миколаїв, вул. Мазепи, 47. Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00. Отримати детальну індивідуальну консультацію з цього питання Ви можете, звернувшись до працівників бюро правової допомоги.

 

 

Від tog