• Нд. Гру 22nd, 2024

Тростянецька сільська рада Стрийського району Львівської області

Інформаційний ресурс Тростянецької об'єднаної територіальної громади

“Мій край,моя історія жива” Історія с.Тернопілля

Авторtog

Бер 23, 2018

На відстані 4 км від автотраси Київ-Чоп розташоване с.Тернопілля.Село засноване в 1786р. як німецька колонія Дорнфельд(Тернове поле).
У 1772р. територія району увійшла до складу Австрійської імперії.Організація сільських німецьких колоній розпочалася після декрету Цісаря II від 31.08.1785р.Метою створення колоній було підняття агрокультури й сільського господарствамісцевого населення,прикладом до якого маяли служити колоністи. Для колоній земля викуповувалася в дідичів або секуляризовувалася при ліквідації малих монастирів.Більшість переселенців походила з пд-зх. Німеччини,в основному з Пфальца і лише 9% з Гессена та Вюртемберга.Уже літом 1786р. переселенці опинилися в терновому полі і почали будувати садиби.
У1805р. у село приїхав священник Шімон.Під його керівництвом у 1812р. була збудована церква (кірха).У 1839р. священником став доктор Зесфельд,який у 1819р. у Дорнфельді заснував народну аграрну гімназію,а також був головою польського гімназійного товариства.Станом на 1808р. у колонії проживало 412 протестантів.
Розумно сплановане село швидко почало рости.Просторі будинки з 4 кімнат,великих сіней з двома виходами на вулицю і на господарський двір.Господарські будівлі теж були просторі.Німці почали успішно господарювати.У XIX ст.усі колоністи розмовляли українською та польською мовами.
З дозволу цісаря Йосифа II,який відвідав село в 1787р.,воно мало свій герб,на якому два леви тримають на щиті з квітами двоголового орла.
у 1818р. споруджено приватну школу,де увесь навчальний процес проходив за рахунок поселенців.Значна частина галицьких вчителів німецьких шкіл походила з Дорнфельда.З 1920р. у Дорнфельді організовувались літні табори для німецької молоді з усіх куточків Галичини.
Колоністи,які виросли в Дорнфельді, вважали Галичину своєю батьківщиною.Більшість з них добровільно вступили до УГА восени 1918р.
Війна Німеччини з Польщею в 1939р. та приєднання Західної України до СРСР внесли зміни в долі мешканців села.Населення Дорнфельду німецького походження змушене було 24.12.1939р. покинути свої домівки,господарства,усе добро,нажите протягом 150років.їх було переселено у Вестфалію.
У 1946р. Дорнфельд було перейменоване на Тернопілля. 4 строго паралельні вулиці з пн. на пд. та ще 4 такі ж з -зі зх на сх. розбивають село на рівні квадрати.
Заселялося сеяло в основному українцями,яких виселили з території Польщі.У 1990р . було розпочато будівництво церкви святих Петра і Павла.Село газифіковане ще у 1930рр.,електрофіковане у 1940, у 1970р побудовано водонапірну вежу,внаслідок чого забезпечено водопостачання.
На території села функціонує ЗОШ I-III ст.,бібліотека,Народний дім,фельдшерсько акушерський пункт та ін.

Автор tog