• Нд. Кві 28th, 2024

22 березня світова спільнота відзначатиме Всесвітній день Води

Бер 22, 2022

Течуть джерела в майбуття,
 А в них вода – саме життя
 Бо без води не можна жити
 І нею треба дорожити .
22 березня світова спільнота черговий раз відзначатиме Всесвітній день Води, проголошення якого Генеральна Асамблея ООН ухвалила в грудні 1992 року, щоби нагадувати людству про важливість водних ресурсів для навколишнього природного середовища та розвитку суспільства. В цьому році тема Дня Води – «Підземні води». Вода надзвичайно важлива речовина , без якої на Землі б не було життя. Дійсно цінною для людей є прісна вода. Але її занадто мало: лише 3% від загального обсягу на планеті. І майже вся вона знаходиться в льодовиках і на вершинах гір, або ж протікає в надрах землі. Підземні води розташовані нижче земної поверхні і дна поверхневих водоймищ і водотоків, що заповнюють пори, тріщини й інші порожнечі гірських порід у рідкому, твердому або газоподібному стані. Утворюються внаслідок інфільтрації атмосферних опадів та поверхневих вод, конденсації водяної пари, магматичних процесів та метаморфізму тощо. Підземні води є джерелом водопостачання (іноді їх використовують для зрошування), мінеральні води — для лікування. За характером використання підземні води підрозділялись на 4 види: питні і технічні, що застосовуються для господарсько-питного та виробничо-технічного водопостачання, зрошення земель та обводнення пасовищ; лікувальні мінеральні води, що використовуються з бальнеологічною метою і як столові напої; теплоенергетичні (включаючи пароводяні суміші) — для теплопостачання промислових, сільськогосподарських та громадських об’єктів, а в окремих випадках — і для вироблення електроенергії; промислові води — для вилучення із них цінних компонентів. У ряді випадків підземні води одночасно є мінеральними і теплоенергетичними, промисловими і теплоенергетичними, у зв’язку з чим вони розглядаються як комплексна корисна копалина. Цю привабливу картину псує один дуже важливий фактор – забруднення води. В наш час в річки, озера, водойми постійно виливають різні відходи і шкідливі речовини.Джерел забруднення більш ніж достатньо:
• нафтопереробні підприємства;
• радіоактивні елементи;
• важкі метали;
• отрутохімікати;
• стоки міських каналізацій;
• стоки тваринницьких ферм.
Через забруднення вода втрачає більшу частину своїх властивостей. У підсумку вона стає абсолютно непридатною ні для пиття, ні для іншого способу застосування. Нині понад мільярд людей на Землі не мають можливості користуватись безпечною для життя і здоров’я водою. Хвороби, які передаються за участі води, кожного року стають причиною смерті більше ніж 25 мільйонів людей.За даними ВООЗ, через неякісну воду кожні вісім секунд у світі помирає людина.Забруднення в наш час стало всесвітнім лихом.Зараз майже у всіх країнах виникає проблема відсутності достатньої кількості чистої води, так як повна зміна води в атмосфері здійснюється через 9 днів, річкова вода змінюється в середньому 20 разів на рік, а для повної зміни підземних вод необхідно не менше 8 тис.років. Кожен із нас повинен дбайливо ставитись до природи, раціонального використовувати водні ресурси нашої країни.   Для усіх нас повинно стати правилом – бути господарем не лише на власному подвір’ї, у власній квартирі, а й постійно пам’ятати  про навколишній світ, в якому живемо. Не руйнуймо те, що створив Бог, живімо у злагоді з природою, оберігаймо довкілля, і за це нам будуть вдячні і природа ,і прийдешні покоління.

Підготувала :Заступник начальника відділу водних відносин у басейні Дністра
БУВР Західного Бугу та Сяну Г.Залюбовська